Obszycie munduru

jeśli chcesz pogłębic wiedzę o polskim umundurowaniu i sprzęcie

Moderatorzy: Królik, Foka, Escalon

Obszycie munduru

Postprzez Wojtek » 16 lut 2009, o 19:00

Witam,
chciałem zapytać czy chodzenie (w cywilu) w polskim mundurze z obszyciem jest legalne ? :) Czy tez karalne ? Co w najgorszym wypadku może mi grozić ? :)

Z góry dzięki za odpowiedz.
Strzeż się...

Kontakt:
gg: 3155149
tel: 889-699-799
mail: w.bandyk@gmail.com
Wojtek
Moderator

Postprzez TBM » 16 lut 2009, o 21:04

Na wmasgu temat wielokrotnie wałkowany.

Dopóki krój się zgadza to karą może być zarówno zatrzymanie jak i mandat.
W praktyce rzadkość ale ostatnio kolegę dorwała ŻW i dostał 200PLN.

Zależy jak gadać. W teorii można za same buty dostać ;)
TBM
kapral

Postprzez Dalej » 16 lut 2009, o 21:16

O teorii to można dyskutować...
Ktoś niech wrzuci link do treści rozporządzenia Sikorskiego które narobiło ten dym, to sobie przeczytasz.
Są opinie że jest ono (rozporządzenie) nielegalne, lecz większość dyskusji rozgrywa się ws. tego czym jest mundur polski a czym nie jest.
Generalnie uważa się że takowym mundurem jest wz.93 z flagami.
Na pewno nie są nim wszelkie mundury szyte przez miwo, helikona i inne firmy.
Ja chodzę w wz.93, i się nie przejmuję, żaden żołnierz nigdy mnie się nie czepiał, w razie czego poradzę sobie. (spotkałem wielu, jakiś czas pracowałem koło jednostki WP) Polskie flagi odprułem, mam też inne naszywki.

I żeby było klarownie - pagony są absolutnie zakazane, za nie karcimy i ganimy. I nie wolno nosić żadnych odznak jednostek w których się nie służyło.

TBM napisał(a):Zależy jak gadać. W teorii można za same buty dostać ;)

Nie. Ktokolwiek ci to powiedział, bredził lub kłamał.
Dalej
.....................
.....................

Postprzez wilkosz » 16 lut 2009, o 21:45

Na podstawie rozporzadzenia ministra, gdy przydziela jednostkom ZW uprawnienia policji. Co do nielegalnego noszenia mundurow przez cywila najprawdopodobniej skonczyloby sie to wezwaniem patrolu policji choc niekoniecznie.

A tak na marginesie z kodeksu wykroczen

Art. 61. [Przywłaszczenie stanowisk, godności]
§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

15. Osoba, która posiadając legalnie mundur (np. rezerwista, któremu organ wojskowy wydał mundur ćwiczebny), używa go niezgodnie z przeznaczeniem (a więc np. do pracy na działce, na wycieczce, itp.) dopuszcza się wykroczenia z art. 127. W innych przypadkach publiczne bezprawne noszenie munduru stanowi wykroczenie z art. 61 § 1.

“Organem uprawnionym do kontroli używania odznak i mundurów wojskowych jest Żandarmeria Wojskowa.”

A tu rozporzadzenie ministra odnosnie mundurow.
http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2005/1827.htm

Krotko nielegalne jest noszenie aktualnego munduru WP oraz innych krajow (bo to tez jest uregulowane). Ale mozna nosic stroje “munduropodobne” nawet wykonane z tej samej tkaniny co “orginalne”.
To czy kogos zatrzyma ZW czy nie to tylko w takim przypadku zalezy od jego farta i chcicy patrolu z ZW.
Operation Iraqi Freedom
wilkosz
plutonowy

Postprzez Wojtek » 16 lut 2009, o 22:48

No to nieciekawie...choć muszę przyznać ze u nas w Szczawnicy o bardzo dużo osób chodzi w wz93, jednakże z drugiej strony bardzo rzadko się u nas widuje ŻW. O tym ze jest zakazane noszenie obszycia (flag, o to mi głownie chodziło) wiedziałem, jednakże chciałem się upewnić :)
Zaskoczyło mnie bardzo to ze karalne może być chodzenie w mundurze armii innego kraju. Przyznam ze bardzo często ganiam w mundurach różnych krajów (oczywiście oryginalnych). Na szczęście nie miałem okazji spotkać się z ŻW :)

Heh...swoją drogą MON mógł by nieźle zarobić na airsoftowcach :D, strzelam ze co najmniej 70% airsoftowej populacji gania w oryginalnym sprzęcie danego kraju (a przynajmniej mundurach) :).

Dajmy na to ze jak by zatrzymali 50000 asgmaniakow i każdemu dali po 1000zł grzywny to ich dochód z tego wyniósł by 50 000 000zł, swoją drogą sporo kasy :wink:

Hehe ciekawe czy za skarpety by mi dali grzywnę...? :D 8)

Osobiście dalej będę chodził w mundurach. A z Polskiego munduru nie odpruje flag. Nie będę hańbił Naszej flagi :wink:
Strzeż się...

Kontakt:
gg: 3155149
tel: 889-699-799
mail: w.bandyk@gmail.com
Wojtek
Moderator

Postprzez Dalej » 16 lut 2009, o 22:53

Nie hańbisz, przecież nic złego z nim nie robisz.

Ja zdjąłem by przypadkiem nie urazić nikogo ze służby.
Dalej
.....................
.....................

Postprzez loolek13 » 22 sie 2009, o 16:34

Wojtek napisał(a):
Heh...swoją drogą MON mógł by nieźle zarobić na airsoftowcach :D, strzelam ze co najmniej 70% airsoftowej populacji gania w oryginalnym sprzęcie danego kraju (a przynajmniej mundurach) :).

Dajmy na to ze jak by zatrzymali 50000 asgmaniakow i każdemu dali po 1000zł grzywny to ich dochód z tego wyniósł by 50 000 000zł, swoją drogą sporo kasy :wink:

Osobiście dalej będę chodził w mundurach. A z Polskiego munduru nie odpruje flag. Nie będę hańbił Naszej flagi :wink:

Ciekawe, ilu maniaków zapłaciłoby taki mandat ;)

A ściągając flagi, z munduru, wcale nie hańbisz jej. U nas na śląsku ŻW faktycznie czepia się jak masz beret z WP na sobie, albo właśnie flagi na ramionach.
www.gru.pdg.pl
moje gadu: 105 33 06
loolek13
mądraliński

Powrót do WOJSKO POLSKIE