Celownik optyczny do AK

Co noszą w realu, gdzie kupić oryginalne wyposażenie, jakie kupować zamienniki. Porady i wymiana poglądów

Moderatorzy: Królik, Foka, Escalon, Tadeusz

Celownik optyczny do AK

Postprzez Escalon » 31 maja 2008, o 19:19

Witam. Mam prośbę w doradzeniu mi który celownik POSP najlepiej było by zakupić do AK? Generalnie chodzi mi o wybór między 6x42 a 8x42. Który uważacie za lepszy w sensie możliwości wykorzystania przybliżenia( na potrzeby airsoftu)? A może modele ze zmiennym zoomem? Chodzi żeby nie było przerostu formy nad treścią:). Czy ktoś posiada podobny celownik w swoim AK i mógłby odpowiedzieć czy w BOLLE X800 można dobrze złożyć się do tej lunety? I czy mocowania do SVD będą pasowały do motylka w AK? Proszę o wasze opinie:).
Obrazek
Белая Смерть
Escalon
Generał Pimpuszko

Postprzez kazik_ » 31 maja 2008, o 19:26

Przybliżanie 6-8x w replice airsoftowej to wg mnie za dużo (4x wydaje się sensownym maxem).

A najlepiej to kup jakiś kolimator.
kazik_
rekrut

Postprzez Escalon » 31 maja 2008, o 19:32

Skłaniam sie jednak do optyki z przybliżeniem.
Obrazek
Белая Смерть
Escalon
Generał Pimpuszko

Postprzez wali » 31 maja 2008, o 20:23

Mocowanie do SWD nie pasuja do jaskolczego ogona w AK.
Obrazek
wali
st. sierżant sztabowy

Postprzez Mleczko » 1 cze 2008, o 16:37

Sensowny jest celownik do RPG (sprawdziłem, da się go zamocować do szyny od DBoys'a) ale jeśli jesteś leworęczny to masz problem :P (ten celownik nie ma zoom'a ale wystarcza w zupełności. Kolegów proszę o napisanie jakie powiększenie ma ten celownik, jest to chyba UP-7v czy jakoś tak :P)
Mleczko
rekrut

Postprzez kazik_ » 1 cze 2008, o 16:57

Zoom to "przybliżenie", które PGO-7 / PGO-7V posiada. Jeśli dobrze pamiętam to ma 1,5x.

Ale nie ma za to regulacji lewo-prawo / góra-dół.
kazik_
rekrut

Postprzez Owca » 1 cze 2008, o 21:33

Oczywiście, że ma regulację. Mam taki.
Nigdy więcej!
Ojciec Terrorysty...
Codziennie wzrasta ilość rzeczy i osób, które mam w dupie...
Obrazek
Owca
porucznik

Postprzez kazik_ » 1 cze 2008, o 22:52

aaa, to przepraszam :)
kazik_
rekrut

Postprzez Escalon » 2 cze 2008, o 00:08

Problem w tym że te celowniki(POSP,PSO) z mniejszymi powiększeniami niż x6 mają bardzo małą średnicę lunety a to oznacza kiepskie zbieranie światła i kiepski obraz:(. Trzeba dbać o oczka:). Czy ktoś z was miał do czynienia z lunetami x6,x8? Chodzi mi o opinie na temat samego użytkowania.
Obrazek
Белая Смерть
Escalon
Generał Pimpuszko

Postprzez kubasolt » 2 cze 2008, o 13:48

używanie lunety z dużym powiększeniem w airsofcie gdzie walka toczy się na dystansie do 40 metrów, według mnie nie ma najmniejszego sensu..... chyba że masz snajperkę 600+ i zasięg 80 metrów...... i gołe pole przed sobą.
przy dużym powiększeniu, jak coś ci mignie w okularku to zanim to coś znajdziesz to to coś cię ustrzeli ;-)
powiększeń powyżej 4x stosują snajperzy przy prowadzeniu ognia na dystansie 300+ metrów ponieważ poniżej tego dystansu lunety z dużym powiększeniem za bardzo ograniczają pole widzenia
biegałem z mega precyzyjnym augiem i kozacką lunetą - męczarnia, dla mnie bez sensu; przerost formy nad treścią, pomimo regulacji zooma i tak nie było fajnie.
proponuję kolimator zamknięty ze stałym powiększeniem 2x - do airsoftu więcej nie potrzeba - zapewniam, wydaje mi się że widziałem kolimator - kopię PSO ale nie dam sobie ręki uciać że miał powiększenie.....
poza tym w kolimatorze dostaniesz eleganckie soczewki 40 albo 50 mm i nie będziesz miał problemu z patrzeniem przez niego nawet w masce pgaz :-)
Obrazek
kubasolt
kapral

Postprzez echelon4 » 2 cze 2008, o 14:18

Luneta z dużym powiększeniem ma w ASG ma tylko jedno sensowne rozwiązanie... jesteś w stanie określić kto siedzi w krzaczkach i jaki ma na sobie kamuflaż, do tego luneta nadaje się wręcz idealnie.
Obrazek
echelon4
Zły Człowiek

Postprzez kubasolt » 2 cze 2008, o 14:49

tak..... wracam do tego auga z optyką.....
zauważyłem gościa, gan w kierunku typa, oko do lunety...... szukam, jest! woodland jak ta lala, widać że to ripstop :-) przychodzi refleksja i mówi ze trzeba było zmniejszyć powiększenie..... ale trudno, jedziemy dalej!
sprawdzam prawą, sprawdzam lewą, czysto....
crosik na gościa i ciach.........
sekundę potem nie żyliśmy już obaj, załatwił mnie jego kumpel, którego nie widziałem bo miałem ustawione za duże powiększenie
i dlatego uważam że kolimator 2x to max do airsoftu

tyle moich uwag odnośnie optyki w airsofcie - absolutnie subiektywna opinia, poparta niewielkim doświadczeniem (lunetka drugiej szansy nie dostała, tydzień później kupiłem kolimator i jestem weri hepi)
http://tarcza.pl/index.php?p98,kolimato ... zyna-11-mm - coś takiego ale na szynę 22 mm
Ostatnio edytowano 2 cze 2008, o 14:53 przez kubasolt, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
kubasolt
kapral

Postprzez ryuzok » 2 cze 2008, o 14:51

echelon4 napisał(a):Luneta z dużym powiększeniem ma w ASG ma tylko jedno sensowne rozwiązanie... jesteś w stanie określić kto siedzi w krzaczkach i jaki ma na sobie kamuflaż, do tego luneta nadaje się wręcz idealnie.

tu w 100% popieram, sam zazwyczaj do tego używam lunety, ewentualnie jak cel jest za drzewkiem i wystaje mu tylko kawałek nogi albo coś takiego, wtedy też daje to rade...
ryuzok
chorąży

Postprzez Yeneth » 9 wrz 2009, o 00:01

Uwaga: mega odgrzewany kotlet wegetariański z kiełbasą ;)

A teraz na serio.

Od dłuższego czasu jestem dumnym posiadaczem białoruskiej lunety POSP 6x42B. Sprzęt fajny i na pseudo-snajpie airsoftowej spisuje się doskonale przy czym korzystam z oryginalnego "krzyża" (trudno to coś z cyferkami nazwać krzyżem) raczej instynktownie niż zgodnie z dołączona instrukcją. Powodem jest brak znajomości języka w którym rzeczona instrukcja jest spisana. Tutaj właśnie pojawia się prośba o wytłumaczenie chociaż podstawowych zasad korzystania z tego wynalazku bowiem już niedługo optyka wyląduje na sprzęcie o bardziej bojowym kalibrze niż 6mm BB i np. funkcja dalmierza możne mi się przydać.

Z góry dzięki ;)
Obrazek
Yeneth
sierżant

Postprzez fn2000 » 9 wrz 2009, o 22:51

Rosyjska siatka celownicza jest jedną z najlepszych ponieważ jest łatwa i szybka w użyciu, w porównaniu np. do mil-dot.
Generalna zasada jest prosta:

1. Krzywa po lewej służy do estymacji odległości do celu. Naprowadzasz ją na wybrany cel i sprawdzasz, w której części krzywej mieści się cala sylwetka celu. Krzywa ma nad sobą cyferki--to jest odległość w setkach metrów, czyli jeśli sylwetka wybranego celu mieści się pod 2, oznacza to, że do celu masz ok. 200 metrów.

Krzywa jest różnie kalibrowana, czasami na wysokość sylwetki celu wynoszącą domyślnie 1 metr, czasami na 1.8m, czasami na 1.5--trzeba sprawdzić w instrukcji lub też z boku krzywej będzie odpowiednia liczba.

2. Teraz środek siatki--tam są "piramidki", jedna pod drugą. Służą one do kompensacji opadania pocisku na odległości powyżej 1000 metrów (zależnie od amunicji, tutaj jest akurat dla 7.62x54R). Kolejna piramidka w dół to 1100,1200, 1300 metrów. Do kompensacji na mniejszych odległościach używa się górnego bębna. Ma on podziałkę, która przekłada się na odległość teoretycznego punktu trafienia gdy siatka celownicza jest ustawiana tak, że centralna (najwyższa) piramidka jest w oczekiwanym punkcie trafienia. Np. jeśli bęben jest w pozycji 0, to trafiasz w cel na 100 metrów; pozycja 1, 200 metrów, itd. Czasami bębny różnią się skalą podziałki, ale zasada jest taka sama.

3. Pozioma podziałka służy do kompensacji siły wiatru. Generalnie to zależnie od siły wiatru w środkowej / dalszęj częsci toru pocisku w kierunku celu musisz o odpowiednią ilość kresek przesunąć punkt oczekiwanego trafienia w przeciwną stronę do kierunku wiatru. Standardowo każda kolejna kreska w prawo lub lewo od środka siatki to kolejne przesunięcie o 10 cm co 100 metrów (w niektórych lunetach o 1.25 cm)

Zatem jak widzisz, w warunkach strzelania białą kulką, siatka ta, oprócz centralnego punktu, jest tylko i wyłącznie elementem dekoracyjnym :)
fn2000
zielenina

Postprzez Mariusz Żarczyński » 9 wrz 2009, o 23:12

:D :D :D A ja musiałem to wszystko wkuwać 23 lata temu :wink: Dobrze że ktoś to przypomniał.
БPT Bперед !
Mariusz Żarczyński
st. sierżant sztabowy

Powrót do SPECNAZ i WDW