Afgaraq III czyli kim są Afgarowie???

Moderatorzy: Foka, Escalon, Python

Afgaraq III czyli kim są Afgarowie???

Postprzez apollyon » 30 kwi 2007, o 01:08

Aby nieco przybliżyć graczom, przede wszystkim wcielającym się w Afgarów, ale również żołnierzom NATO, kim są, jak się zachowują, w co wierzą, czego im wolno a czego nie protoplastom Afgarów, czyli Arabowie/ Muzułmanie, rozpoczynamy Telenowele pt. Afgarowie- czyli Klan Złotopolskich na Dobre i Na Złe, co może pomoże lepiej wczuć się w klimat całej imprezy, lepiej odgrywać rolę, a dzięki temu, zbliżyć się jeszcze bardziej do LARP-a jako takiego...

Mimo że jest to dużo literek, zachęcam do lektury

A więc odcinek pierwszy

Historia
Arabowie są grupą ludności semickiej. Nazwa pochodzi Biblijnego Sema, syna Noega, (tego od potopu, nie chodzi o Kmicica), który żyjąc 600 lat, jest uważany za protoplastę ludności semickiej. Nie, nie znaczy to że arabowie są żydami, Znaczy to że wywodzą się z tej samej grupy etnicznej, z której zresztą wywodzi się wiele innych starożytnych nacji- między innymi Sumerowie, Babliończycy, Aramejczycy, Izraelici.
Arabowie Historycznie zamieszkiwali półwysep Arabski, pierwsze wzmianki o ich obecności datuje się na około 700 roku p.n.e. Wraz z pojawieniem się Mahometa i głoszonego przez niego Islamu na początku VII wieku n.e. rozpoczęła się szybka ekspansja Islamu. Początkowo, Machomet starał się wprowadzać Islam na drodze pokojowej w Mekkce. Jednak napotkawszy opór politeistycznych władz, wraz z grupą wiernych przeniósł się do Medyny, gdzie nie tylko udaje mu się objąć przywództwo, ale także zapewnić specjalne prawa dla ludności wyznającej islam. Udaje mu się także przekonać do nowej wiary ludność zamieszkałą na półwyspie Arabskim. Wojna z Mekką w 624 roku n.e. i bezkrwawe zdobycie Mekki w 630, ugruntowało pozycję Islamu w świecie, pozwalając na dalszy szybki rozwój tak w kierunku wschodnim jak i zachodnim, łącząc ludy arabskie, propagując nową monoteistyczną wiarę.
Po śmierci Mahometa w 631 władzę przejęli Kalifowie, którym udało się zapobiec buntom, rozpadowi ummy (czyli społeczności arabskiej) i kontynuować dzieło pierwszego proroka. Kalifowie są przywódcami religijnymi, i swoją władze opierają na prawie koranicznym oraz boskim objawieniom. Kalifowie, aż do roku 661 byli spokrewnieni z Mahometem.
W 661 roku zostaje zamordowany Kalif Ali, czwarty w kolejności, zwany ostatnim sprawiedliwym Kalifem. Został zamordowany przez członka rodu Chadżarytów(jeden z trzech głównych nurtów w Islamie), wierzących w egalitaryzm w Islamie, iż każdy głęboko wierzący może zostać Kalifem, sprzeciwiając się tym samym dotychczasowemu poglądowi. Morderstwo to nie było jedynym aktem Chadżarytów. Wyznając, iż ten kto łamie prawa Koranu staje się niewiernym, szybko stali się PraTerrorystami w obrębie samego Islamu, surowo karząc wszelki odstępstwa. Jako, że stanowili najbardziej radykalną grupę, nie udało im się uzyskać silniejszej pozycji.
Zabójstwo Kalifa Allego spowodowało rozłam w Islamie. Władzę po nim, przejął ród Omajjadów, nie spowinowacony z linią Mahometa, wcześniej pobity przez Kalifa Allego, kontynuując sunnicką odmianę Islamu. Zwolennicy Allego, uważający iż Kalif musi być członkiem rodu Allego. Uważają oni zmarłego Kalifa, za Imama, który jako bezbłędny(to oznacza słowo Imam), wyposażonego w wielkie moce, zwiastujących nadejście Mahdiego, czyli Mesjasza. Rola mesjasza jest bardzo podobna do ponownego nadejścia Chrystusa w Apokalipsie, który ma zbawić ludzkość przed szatanem, w dniu sądu ostatecznego. Szyitom nie udało się zdobyć przewagi w świecie Arabskim, za to, pozostając w ukryciu przez długi, czas, do perfekcji opanowali sztukę infiltracji i prowadzenia swej polityki z tylniego rzędu islamskiego rządów.
Kalifat Omajjadów znacznie powiększył państwo arabskie, zajmując Syrię, Palestynę, Mezopotamię, Afrykę Północną, Hiszpanię, Sycylię. Swoimi dążeniami do budowy monarchii absolutnej, w duchu ścisłego przestrzegania reguł Islamu, budzili jednak nastroje opozycyjne, co doprowadziło w 750 do obalenia ich przez ród Abbasydów i utworzenia Kalifatu Bagdadzkiego.
Kalifat Bagdadzki toczony ciągłymi wojnami domowymi i walką o władze, nie był silną jednostką polityczną. Feudalizacja życia, oraz duże terytorium administracyjne spowodowały wewnętrznej rozbicie państwa zarządzanego przez Kalifów. Co możniejsi feudałowie tworzyli własne państwa, otrzymując tytuł Sułtana. Władza Kalifa przeistaczała się w najwyższą władzę religijną, zaś jego świeckie kompetencje przechodziły w ręcę Sułtanów, Emirów i wezyrów. Osłabienie Kalifatu wykorzystali, Turcy Seldżuccy, lud pochodzący z Azji środkowej. Zająwszy w 1055 Bagdad, wymogli na Kalifie Bagdadzkim przyznania tytułu sułtana. ostatecznie Kalifat Bagdadzki został rozbity przez najazd Mongołów w 1258. Kalif przeniósł się do Egiptu, jednak wraz z upadkiem państwa Turków Seldżuckich, spowodowanej wpierw ekspansją Mongołów, a potem Turków Osmańskich, Tytuł Kalifa, czyli przywódcy religijnego, przeszedł na Sułtana Imperium Otomańskiego.
Turcy Osmańscy doprowadzili do zajęcia Konstantynopola i Bałkanów, miało wielki udział w historii Europy. Ożywione kontakty z Chrześcijaństwem, oraz potrzeby wymiany handlowej czy ruchu dyplomatycznego, doprowadziły w efekcie do osłabienia fanatyzmu muzułmańskiego. Ostatni Jihad, czyli święta wojna, obwołana w 1916 roku przeciwko Anglikom, nie odniósł żadnego wrażenia, zaś podzieleni politycznymi granicami Arabowie nie chwycili za broń, w jednoczącej walce przeciwko niewiernym, wręcz przeciwnie, cały czas walczyli między sobą... Sytuacja ta powtórzyła się podczas wojny Irańsko Irakijskiej, gdzie obydwa państwa ogłosiły Jihad przeciwko swojemu przeciwnikowi.

Już niedługo Następne Odcinki, w których Hose dowiaduje się że jego żona jest jego bratem bliźniakiem....
Obrazek
...we are APE's
Avatar użytkownika
apollyon
spamer
 
Posty: 1427
Dołączył(a): 21 lis 2005, o 19:27
Lokalizacja: z PKS

Postprzez apollyon » 13 maja 2007, o 20:46

Arabowie wyznają bardzo różne religie. Oczywiście dominującą jest Islam, ale zdarzają się również Chrześcijanie, manichejczycy, a także wyznawcy religii mojżeszowej.

Islam oznacza „poddanie się bogu”. Muslim, czyli poddany, oznacza człowieka podanego Bogu i jego woli, objawionej w Koranie, zaś wolą to jest jednoczenie wiernych w pokoju, czyli w ummie.

Allah oznacza boga monoteistycznego. Nazwa ta pojawia się również w religii Sumerów oraz żydów. Cały świat podlega ciągłym przemianom, ponieważ jest w każdej chwili tworzony na nowo przez Allacha. Wszystkie prawa świata wywodzą się z woli i mądrości bożej.

Sentencje arabskie:
- Allahu akbar = Bóg jest największy
- Allahu mahabbah = Bóg jest miłością
- Allahu al-ahad =Bóg jest jeden
- Bismillah = W imię Allaha, W imię Boga
- Insza'allah= Jak Bóg da

Allach to jedynie określenie Jedynego Boga. Allach Muzułmanów ma tak naprawdę 99 imion, zaś pierwsze z nich to Miłosierny. Następne to wyliczanka pobożnych życzeń, jakie powinien mieć dobry Bóg. Jedynie setne imię jest nieznane, gdyż zostanie ono objawione na końcu świata.

Wiara w Allacha opiera się na 5 Filarach Wiary (W chrześcijaństwie są tylko Trzy- Wiara Nadzieja, Miłość). Są nimi:
- Wyznanie wiary, czyli szahada- Nie ma Boga oprócz Allaha, a Mahomet jest Jego prorokiem. (lā ilāha ill'Allāh wa-Muhammadun rasūlu Allāh) Trzykrotne wypowiedzenie tych słów pozwala nazywać się muzułmaninem, choć trzeba spełnić wiele warunków, by móc je wypowiedzieć.
- Modlitwa czyli, salat tradycyjnie odprawiana z twarzą w kierunku mekki, 5 razy dziennie, godziny są różnie ujmowane w zależności od rodzaju wyznania.
- Jałmużna czyli zakat – określoną przez kapłanów część swych dochodów muzułmanin ma obowiązek oddawać biednym.
- Post czyli saum w ciągu dziewiątego miesiąca roku muzułmańskiego (ramadanu), muzułmanie muszą powstrzymywać się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca.
- Pielgrzymka do Mekki czyli hadżdż - muzułmanin musi ją odbyć przynajmniej raz w życiu, jeśli pozwala mu na to sytuacja materialna. Ma to przypominać o pielgrzymce którą odby ł Mahomet, wracając do Mekki, po 6 latach wygnania.

Za 6 Filar Islamu, bądź o równie ważnym znaczeniu, uważa się niekiedy Jihad, czyli zmaganie. Jest ona ujmowana jako walka z własnymi słabościami, reprezentowanymi przez Szatana, ale także działanie na rzecz własnej gminy, rodziny, propagowanie Islamu i nawracanie niewiernych.
Jednak Jihad jest głównie znany jako walka zbrojna (określany jako kital). Islam, jako religia pacyfistyczna, gdy uciskani są jego wyznawcy, gdy zagrożona jest umma, zezwala na walkę zbrojną, tylko po to by bronić poddanych bogu. Ci którzy zginą w trakcie tej walki, trafią do raju, gdyż ich uczynki podobają się Allachowi.
Jihad jednak nie może być obwołany by nawracać niewiernych. Kieruje się on wieloma honorowymi zasadami, jak np. nie niszczyć świątyń i ludzi się tam ukrywających, nie wolno atakować kobiet, starców dzieci, nie wolno niszczyć środków potrzebnych do życia- jak wody czy zapasów żywności.
Jednak tak jak wiele jest wyznań w obrębie Islamu, tak różnorako jest interpretowany Jihad. Sunnici uważają go jedynie za walką z słabościami, czyli wielki Jihad, a np. Charydżyci uznają misję walki zbrojnej z niewiernymi, za 6 filar islamu

Mahomet, jak wiemy był prorokiem Allacha. Był on jednak ostatnim prorokiem Allacha, zaś poprzedzali go znani z starego testamentu prorocy, jak Mojżesz, Abraham, Józef, a także Jezus Chrystus, zwany Isa. Mahomet jest nazywany jednak pieczęcią bogów, gdyż objawione przez Anioła Gabriela słowa ujął w Koranie i szerzy ostateczne słowo Boga Jedynego.


Koran, czyli święta księga Muzułmanów, objawiona przez Anioła Gabriela przez pierwsze lata Islamu, był przekazywany ustnie. Dopiero Kalifowie spisali jego treść, nadając mu odpowiednią rangę świętej księgi. Czytanie Koranu jest najwyższą formą Dikhr, czyli rozważania o Allachu. Również podczas modlitw recytuje się odpowiednie części Koranu, zaś znanie go na pamięć jest jednym z największych zasług u Allacha.

Podobnie jak Biblia, Koran nakazuje płacenie jałmużny, pomoc biednym, czynienie dobra rodzicom, przebaczenie, wiarę w Boga oraz życie w prostocie. Koran (tak samo jak Biblia) zakazuje zabójstwa (z wyjątkiem przypadków kary), samobójstwa, kradzieży, kłamstwa i cudzołóstwa. Koran twierdzi, że Bóg nagradza ludzi za powstrzymywanie się od złości.

Kraje Islamskie, tradycyjnie nie uznają rozdziału religii od państwa, co jest pozostałością po państwie Kalifów. Dlatego prawa dyktowane przez religie, zapisane w Koranie, są obowiązującym prawem w państwach Arabskich. Wraz z Sunną , czyli zapisem życia Mahometa, oraz Kijas (analogia w prawie) i Igma (wyroki gminy), stanowią Szariat, czyli prawo oparte na religi.
Obrazek
...we are APE's
Avatar użytkownika
apollyon
spamer
 
Posty: 1427
Dołączył(a): 21 lis 2005, o 19:27
Lokalizacja: z PKS

Postprzez Wisla » 18 maja 2007, o 10:50

EDIT: Zgodnie z obietnicą wycianania postów nie na temat! Oraz zgodnie z Afgarską Ustawą o Kontroli Publikacji i Widowisk.
CIACH!

Konrad "Owca"
Obrazek
iŚnieznyjBars iRenegaci iCiul™
Avatar użytkownika
Wisla
master of jojo
 
Posty: 63
Dołączył(a): 17 sty 2007, o 11:29
Lokalizacja: Snieznyj Bars / RENEGACI/ 4 podwymiar 6 rzeczywistosci


Powrót do Imprezy LARPowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość